piątek, 8 maja 2020

Od biblioteki do biblioteki



Spacer po bibliotekach

W Tygodniu Bibliotek proponuję odwiedzenie wyjątkowych polskich bibliotek.

Biblioteka Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie

powstała  w 1364 roku - równocześnie z ufundowanym przez Kazimierza III Wielkiego Uniwersytetem.

Collegium Maius UJ
Biblioteka Jagiellońska jako jedyna z wielkich bibliotek w Polsce posiada historyczny księgozbiór, który narastał przez stulecia dzięki darom, legatom i fundacjom.
Większość najwcześniejszych kodeksów rękopiśmiennych i starodruków należała do kolekcji profesorskich, które później dały początek księgozbiorom poszczególnych kolegiów, w tym największemu z nich w Collegium Maius. 


Najcenniejsze zbiory:



Bogurodzica – najstarsza polska pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst poetycki wraz z melodią.







De revolutionibus orbium coelestium -  (Norymberga 1543) O obrotach sfer niebieskich – dzieło  Mikołaja Kopernika, które zawiera wykład heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata.
Biblioteka Jagiellońska dysponuje dwoma egzemplarzami.

 

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa (JBC)

W 2010 r. rozpoczęto digitalizację zbiorów (wprowadzenie do pamięci komputera tradycyjnych, drukowanych lub rękopiśmiennych materiałów bibliotecznych w postaci danych cyfrowych), której celem jest ochrona zabytkowych zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej oraz rozwój bibliotecznych zasobów cyfrowych stanowiących element Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

 

Gmach z lat 30. XX w. przy al. Mickiewicza 22.

 

Biblioteka Uniwersytetu Jagielońskiego gromadzi, opracowuje, udostępnia także bieżące dokumenty i materiały biblioteczne. 

Jest dostępna dla studentów, pracowników naukowych UJ oraz wszystkich chętnych (pełnoletnich :).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KSIĄŻKODZIELNIA

Wyjście do Parku leśnego "Wiejska" Z Klubikiem bibliotecznym odwiedziliśmy w słoneczne przedpołudnie Książkodzielnię na terenie Pa...