poniedziałek, 11 maja 2020

Od biblioteki do biblioteki (2)


Spacer po bibliotekach (2)

 

Biblioteka Narodowa w Warszawie

-  główne archiwum piśmiennictwa narodowego

 

 

Siedziba główna BN, ul. Niepodległości 213
Współczesna Biblioteka Narodowa wiąże swoje tradycje z Biblioteką Załuskich (ufundowaną przez Józefa i Andrzeja Załuskich), która została otwarta w 1747 r. w warszawskim pałacu Daniłowiczowskim - a już 1774 r. przemianowana na Bibliotekę Rzeczypospolitej Załuskich.



Od 1780 biblioteka ta miała prawo do otrzymywania obowiązkowego egzemplarza każdej książki wydrukowanej w ówczesnym państwie polskim. Tak jest i obecnie: Biblioteka Narodowa ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego w liczbie dwóch sztuk danego tytułu (jako jedna z dwóch bibliotek w kraju obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie).

Po odzyskaniu Niepodległości w 1928 r. została utworzona rozporządzeniem Prezydenta RP Biblioteka Narodowa. Zbiory stanowiły zasoby biblioteczne uratowane przed zniszczeniem i zrabowanie przez zaborców, oraz zbiory prywatne.


Zbiory specjalne BN, Pałac Krasińskich

Po II wojnie światowej Biblioteka wznowiła działalność w 1945. Do Polski wróciły zbiory wywiezione m. in. do Niemiec i Austrii oraz ocalałe fragmenty zbiorów m.in. bibliotek Ordynacji Krasińskich i Przeździeckich.





Polona  i  Academica
Psałterz Floriański

to systemy biblioteczne, w których Biblioteka Narodowa udostępnia część swoich zasobów: zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KSIĄŻKODZIELNIA

Wyjście do Parku leśnego "Wiejska" Z Klubikiem bibliotecznym odwiedziliśmy w słoneczne przedpołudnie Książkodzielnię na terenie Pa...